
Rodinné (Systematické) konstelace založené psychoterapeutem Bertem Hellingerem jsou postaveny na principu, že všichni žijeme v pavučinách nejrůznějších vztahů; v systémech, které ať už si to připouštíme či nikoli ovlivňují náš život (často na podvědomé úrovni). Z toho první systém, do kterého po svém narození přímo vstupujeme, je naše rodina. Pokud v systémech chybí úcta, zodpovědnost a pospolitost, způsobuje to disbalanci, která se může projevit různými způsoby.
CO JE MOŽNÉ SKRZE KONSTELACE ŘEŠIT?
- Rodinné vztahy
- Vztah k financím
- Pracovní vztahy
- Zdravotní komplikace
K ČEMU JSOU DOBRÉ?
V konstelacích pochopíte souvislosti mezi příčinou a následkem. Zažijete své příběhy z jiného úhlu pohledu. Sdělíte svým blízkým to, co se běžně nepodaří vyjádřit, slyšíte od nich, co jste potřebovali slyšet. A to u toho ani nemusí být! Důležití jste hlavně vy. Váš úhel pohledu a schopnost podívat se na jevy i jinak.
JAKÉ MÁM MOŽNOSTI ?
Skupinové konstelace
Nejčastěji se můžeme setkat s rodinnými konstelacemi pracujícími ve skupině. Zadavatel přistoupí k terapeutovi, sdělí mu svoje téma k řešení a po té si vybere ze skupiny zástupce za postavy patřící do jeho systému. Pracuje se zde tedy s tzv. vstupováním do rolí, ve kterých funguje energeticko – emoční přenos. Někdy dokonce i fakticko informační (ve smyslu, že zastupitel sděluje přesné informace o své roli, aniž by tyto fakta předem obdržel). Mohla bych v popisu pokračovat dále, ale nejlepší je skupinové konstelace zažít, protože se na tom shodují všichni a má to svůj oprávněný důvod. Konstelace totiž nejsou úplně logické, zato slovní popis ano.
Každopádně konstelace jsou trefné a dokáži se nás dotknout na tom pravém místě. Tento dotek je uzdravující pro naše fungování. Ať už v rodině, na pracovišti nebo prostě ve společnosti.
Při účasti si můžete svoji konstelaci nechat „postavit“ nebo pouze vstupovat do tzv. rolí anebo se přijít prostě jen podívat. Všechny varianty jsou v pořádku a nejlepší je skupinové konstelace zažít, protože se na tom shodují všichni a má to svůj oprávněný důvod. Konstelace totiž nejsou úplně logické, zato jsou trefné a dokáži se nás dotknout na tom pravém místě. Tento dotek je uzdravující pro naše fungování. Ať už v rodině, na pracovišti nebo prostě ve společnosti.
Individuální konstelace
Vypadají na první pohled úplně jinak, než ty skupinové, ale výsledek je stejný. Říká se jim také Asociační terapie. Pracuje se s figurkami. Já je prokládám ještě s metodou Sandray therapy, která také spadá do prožitkové terapie. Součástí je malé pískoviště díky kterému se „prohrabete“ k řešení vašeho tématu. Takže písek, postavičky, různé předměty a jen vy (nebo dítě) a já. Stimuluje parasympatikus a endokrinní systém, vyrovnává hemisféry a navazuje stav relaxace. Díky kombinaci těchto dvou metod (Konstelace a Sandtray) může být téma vyřešeno na individuálním sezení již během jednoho setkání. U dětí to trvá déle (většinou 3 – 10 sezení v závislostí na dispozicích a věku dítěte).
Vhodné pro děti od 5let.
Sezení zabere 60 minut při opakovaném setkávání a 120 minut při jednorázovém.
KALENDÁŘ AKCÍ:
18.1.2025 – Celodenní skupinové rodinné konstelace. Rezervace nutná. KDY: 10 – 16h, KDE: Harmonizační studio Osm, Srbská 2, Praha 6. https://www.facebook.com/events/950369813683363
1.3. 2025 – Celodenní skupinové rodinné konstelace. Rezervace nutná. KDY: 10 – 16h, KDE: Kollárova 22, Plzeň, 301 00
RECENZE:

„Vedení konstelací Anežkou Kotrlou je pro mě protknuté silnou přítomností vědomí a propojení země s vesmírem. V její přítomnosti při stavění a hraní vzniká velmi vysoká vibrace, která přináší nádhernou harmonii do řešené nebo stavěné situace. Několikrát jsem zažila Anežky citlivé vnímání na průběh dění, kdy velmi dobře podpořila a podchytila, co je třeba posílit nebo uchopit, aby se situace mohla pohnout. Vždy se její konstelace hýbou, byť jsou hodně nejasné nebo zahalené v hávu nevědomosti či mlhy. Při její práci vidím velkou odvahu podívat se na věci z velmi zajímavých míst, na které si ona dokáže stoupnout. Vždy mě to zpětně překvapí, co vše to ukázalo a přineslo za zajímavé vhledy. Také musím přiznat, že i její chuť trochu experimentovat při práci je vždy velkým přínosem do situací. Toto mě z její práce velmi inspiruje.“
Mgr. Michaela Morávková